" Samorząd, to nie tylko praca, ale i walka.
Samorząd, to walka w obronie porządnych, cichych, słabych,
przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości.
Jeden nie da rady, ale z gromadą będą musieli się liczyć"

J. Korczak

W naszej szkole działa Samorząd Uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie, zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym i powszechnym, który nie może być sprzeczny ze Statutem Szkoły. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.

Celem samorządu jest:
  • podejmowanie wysiłku do tworzenia lepszej, przyjaznej dla uczniów szkoły,
  • uczestnictwo uczniów w rozwiązywaniu problemów,
  • stworzenie warunków aktywności społecznej,
  • dbanie, w całokształcie swojego działania, o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie tradycji szkoły.
Samorząd ma prawo do:
  • zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią i stawianymi wymaganiami,
  • do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
  • do organizacji życia szkolnego, umożliwiającego zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania własnych zainteresowań,
  • organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami, możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem,
  • wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest nauczyciel powołany przez dyrektora szkoły z uwzględnieniem prawa ucznia do wyboru opiekuna. Obecnie w naszej szkole jest czterech opiekunów, każdy odpowiedzialny za prawidłową działalność jednej z istniejących sekcji:
  • p. Grażyna Mik - opiekun sekcji porządkowej
  • p. Aneta Siwienko- opiekun sekcji kulturalno- rozrywkowej
  • p. Teresa Adamusiak- opiekun sekcji dekoratorskiej
  • p. Anna Kimmer - opiekun sekcji naukowej
Do obowiązków opiekuna należy:
  • udzielanie samorządowi pomocy w sprawach wymagających udziału nauczycieli lub dyrektora szkoły,
  • czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem samorządu i dysponowaniem jego funduszami,
  • zapewnienie przy pomocy dyrektora szkoły niezbędnych warunków organizacyjnych do samorządowej działalności uczniów.
Samorząd posiada następującą dokumentację:
  • Regulamin SU,
  • Zeszyt protokołów Rady SU,
  • Roczny plan pracy Rady SU,
  • Regulamin wyboru organów SU.
Wewnętrzna struktura organów samorządu uczniowskiego.

Do 15 września każdego roku szkolnego samorząd uczniowski powołuje na dany rok szkolny swoje organy samorządowe. Ustala się radę uczniowską, jako organ kierujący bieżącą działalnością samorządu uczniowskiego. Kadencja rady uczniowskiej trwa 1 rok. W skład rady uczniowskiej wchodzi 15 członków.
W szkole oprócz powyższych organów wybiera się trzyosobowe samorządy klasowe. Opiekunami samorządów klasowych są wychowawcy klas.
Rada uczniowska wybiera ze swego grona przewodniczącego i dwóch zastępców. Tworzą oni kierownictwo samorządu uczniowskiego. Uchwały w radzie uczniowskiej zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków. Rada uczniowska wybiera ze swego grona również przewodniczących sekcji: porządkowej, kulturalno- rozrywkowej, naukowej i dekoratorskiej. Każda sekcja opracowuje swój całoroczny plan pracy, który jest przedstawiany i zatwierdzany na zebraniu rady uczniowskiej. Po upływie pierwszego semestru i kończącej się kadencji przewodniczący poszczególnych sekcji przedstawiają sprawozdanie ze swej działalności.
Rada uczniowska zbiera się nie rzadziej, niż co miesiąc, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.