Szkolny Konkurs „Mistrz Rachunków” 2004

ZADANIA

Na rozwiązanie zadań masz 1 godzinę. Za rozwiązanie każdego zadania możesz otrzymać od 0 do 3 punktów. Zapisuj wszystkie działania i obliczenia. Nawet jeśli nie wiesz, jak rozwiązać zadanie do końca, zapisz swoje obliczenia – możesz za nie otrzymać część punktów. Zapisuj swoje obliczenia lub sposób rozwiązania. Za podanie samej odpowiedzi nie otrzymasz punktów.

Powodzenia!

Zadanie 1.

Tadeusz Kościuszko urodził się w roku MDCCXLVI, a zmarł w MDCCCXVII. Ile lat żył Tadeusz Kościuszko?

Zadanie 2.

Do stołówki szkolnej zakupiono kubki i talerze za kwotę 300 zł. Talerz kosztował 4 zł, a kubek 2 zł. Ile było kubków, a ile talerzy, jeśli wszystkich naczyń było 125?

Zadanie 3.

Ewa zapisała na kartce trzy liczby. Suma dwóch mniejszych wynosi 140, suma dwóch większych – 152, a suma trzech – 220. Jaka jest środkowa liczba?

Zadanie 4.

Janek sporządził plan swojego pokoju w skali 1:50 i stwierdził, że jego powierzchnia na planie wynosi 80 cm2. Ile będzie kosztowała wykładzina to tego pokoju, jeżeli 1 m2 wykładziny kosztuje 34 zł?

Zadanie 5.

Zając biegnie 35 razy szybciej niż żółw, który na przebiegnięcie trasy wyścigu potrzebuje 2 godziny 20 minut. Z jakim wyprzedzeniem musi wystartować żółw, aby obaj przyjaciele przybiegli do mety razem?