Origami - papierowe cuda

Z papieru można wykonać wiele ciekawych rzeczy. W tym roku, na święta Bożego narodzenia w Archikatedrze Poznańskiej powstała papierowa szopka. Zaprojektowała ją pani Dorota Dziamska - prezes Polskiego Centrum Origami. Do udziału w jej tworzeniu zaprosiła członków wszystkich oddziałów PCO oraz dzieci. Uczniowie klasy Ivb na zajęciach z wychowawczynią Joanną Grzanką składali gwiazdki-śnieżynki. Na trzech zajęciach powstało ponad 300 gwiazdek, które wraz z listą wykonawców zostały przesłane do Poznania i ozdobiły tę nietypową szopkę. Lista twórców szopki została opublikowana w jednym z numerów "Gościa Niedzielnego".

Pierwszy semestr roku szkolnego 2003/2004 w klasie IVb upłynął bardzo szybko, miło i pracowicie. Realizując nasz plan wychowawczy zaangażowaliśmy się we współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Organizowaliśmy tam zajęcia, które były bardzo dokładnie przygotowane i omówione na zajęciach z wychowawcą. Przygotowywaliśmy tematykę zajęć, zabawy, rozdzielaliśmy pracę. Były to zajęcia bardzo różnorodne: zabawy na świeżym powietrzu, zabawy tematyczne o deszczu i zmianach w pogodzie, lepienie liter z masy solnej.

Jednak dzieciom i ich rodzicom ze SPON najbardziej podobały się zajęcia z wykorzystaniem papieru. Odbył się cykl zajęć składania papieru techniką orgiami. Powstały parasole, kartki bożonarodzeniowe, kartki urodzinowe i imieninowe oraz kotyliony na bal karnawałowy. Uczestnictwo w tych zajęciach przyniosło nam wiele radości, przy tym wiele nauczyliśmy się o dzieciach ze SPON i sobie samych. Przed nami kolejny semestr, mamy nadzieję kontynuować naszą pracę i wykorzystać nasze pomysły.

KLIKNIJ, aby powiększyć